Polska, Warszawa : Demonstracja antyfaszystowska 11 listopada [PL]

11 listopada przez Warszawę przeszła największa jak dotąd demonstracja antyfaszystowska “Za Wolność Waszą i Naszą”. W towarzystwie 3 platform muzycznych, pomysłowych transparentów i powiewających flag z symbolem trzech strzał, kilka tysięcy osób wyraziło swój sprzeciw wobec odradzającego się faszyzmu. Pokazaliśmy, że nie ma naszej zgody na dzielenie ludzi na lepszych i gorszych lub legalnych i nielegalnych, na narzucanie kto jak ma wyglądać, w co wierzyć i jak się zachowywać. Zwróciliśmy też uwagę na to, że antyfaszyzm to nie tylko niezgoda na brunatną przemoc, ale codzienna walka na różnych frontach: od protestów pracowniczych, przez prawa kobiet i sprzeciwianie się szkolnej indoktrynacji, po wspieranie uchodźców i uchodźczyń. Tylko przez solidarność oraz współpracę ponad podziałami będziemy w stanie zatrzymać narastające zło. Demonstracja przebiegła w pełni pokojowo i bez incydentów, a zakończyła się imprezą taneczną na Pl. Trzech Krzyży. Dziękujemy Wam bardzo za tak masowe przybycie!

W tym samym czasie, kawałek dalej miało miejsce kompromitujące, bezprecedensowe w historii Polski wydarzenie – rząd oraz głowa państwa połączyli siły z największym na świecie pochodem skrajnej prawicy, by wspólnie przemaszerować przez miasto. Nie zabrakło na nim ekstremistycznych ugrupowań z całej Europy, w tym własnego bloku włoskiej partii neofaszystowskiej Forza Nuova. W światowych mediach ponownie zagościły relacje o masowym marszu nacjonalistów i neofaszystów – tym razem jednak pod auspicjami państwowymi.


Nacjonaliści w IV RP spełniają swoją historyczną rolę – szeregowych żołnierzy władzy, która nie zawaha się ich wykorzystać, gdy przyjdzie na to pora. Zachęcamy do oddolnego organizowania się, wspierania ruchu antyfaszystowskiego i postępowych inicjatyw, codziennej postawy solidarności ze wszystkimi, którzy i które jej potrzebują. Przed nami długa droga, a demonstracja 11 listopada była bardzo ważnym krokiem na niej. Pozwoliła nam zobaczyć, że jest nas wiele i mimo naturalnych różnic łączy nas wspólna wizja wolnego i równego społeczeństwa. Do zobaczenia na ulicach, w szkołach, miejscach pracy, na imprezach, demonstracjach i pikietach. Budowa lepszego świata trwa każdego dnia.
WOLNOŚĆ – RÓWNOŚĆ – ANTYFASZYZM!

via: koalicja antyfaszystowska

This entry was posted in Antifascism, Noticia, Polski and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.